Wszystkie pary się kłócą, ale nie każda para wie, jak to robić w zdrowy sposób. Ponadto, w ogniu intensywnej kłótni, ludzką naturą jest "ślizganie się" po znanych wzorcach komunikacji, bez względu na to, jak nieskuteczne mogą być. Twój styl konfliktu - może z czasem zranić twojego partnera i podkopać zaufanie.Jesteś krytyczny?

Krytyka uderza w charakter twojego partnera. To jak osobisty atak. Niezależnie od tego, czy jest to zamierzone, czy nie, kiedy jesteś krytyczny, zdejmujesz złość z sytuacji lub problemu i kierujesz ją na swojego partnera. Cel staje się tym, kim jest twój partner jako osoba.Przykłady krytyki:


„Nigdy tu nie pomagasz”.

„Zawsze bierzesz jej stronę”.

„Dlaczego nie możesz być bardziej rozważny?”


Jesteś złośliwy?

Dr. John i Julie Gottman nazywają to pogardą. Dzieje się tak, gdy okazujesz brak szacunku i celowo ranisz. Pogrążony w emocjach chwili, angażujesz się w wyzwiska, wyśmiewanie, kpiny i inne szkodliwe formy komunikacji, które mają na celu ośmieszenie partnera w twoim sposobie myślenia.Przykłady pogardy to:


„To tak, jakbym rozmawiał z dzieckiem”.

„Jak mogłeś być taki głupi?”

"Jesteś idiotą."


Jesteś defensywny?

Chociaż jest to naturalna odpowiedź na krytykę, defensywność sygnalizuje partnerowi, że jego obawy nie mają znaczenia. Zwłaszcza gdy jesteś defensywny, w odpowiedzi na każdą prośbę twojego partnera.Jest to forma egocentryzmu. Załóżmy, że Twój partner zapytał, dlaczego jeszcze nie skosiłeś trawnika. Przykładami odpowiedzi obronnych mogą być:

„Dlaczego narzekasz na trawnik? Wiesz, że mam milion rzeczy do zrobienia ”.

„Powiedziałem, że to zrobię! Zostaw mnie w spokoju."

„Och, a ty miałeś wczoraj odkurzyć salon?”


Milczysz?

W przeciwieństwie do rzucania obelgami lub robienia osobistych "wrzutów", możesz iść w przeciwnym kierunku i po prostu się wyłączyć. Gottmanowie nazywają to „ stonewalling” i przybiera wiele form. Chociaż może to być naturalną reakcją na uczucie fizjologicznego konfliktu, nie chcesz angażować się w rozmowę, co oznacza również, że jesteś odporny na wszelkie argumenty.Doskonałym tego przykładem są przerażające „ciche dni”. Taka forma może rozpocząć się w środku konfliktu i trwać kilka dni. Brak rozmowy z partnerem (lub mówienie tylko minimalnie) wyłącza go i skutecznie niszczy kontakt między Wami.


Terapia ma na celu dostrzeżenia w sobie, związku złych form reagowania i nauczenia się pozytywnych metod rozwiązywania konfliktu. Konflikt może być budujący i prowadzić do ulepszenia związku. Iwona Garbacz - ZnanyLekarz.pl